Acer Servis Türkiye Onarım Tamir Merkezi 7/24 Call Destek.

Laptop Destek Hattı
(0850) 241 93 07

(0212) 222 00 85 | (0212) 222 00 84
[email protected]

Pzt - Cts 09.00 - 19.00
Hafta içi HergünAcer Anakart ;  Bir bilgisayardaki tüm parçaları üzerinde bulunduran ve bu parçalar arasindaki veri iletisimini saglayan elektronik devreye anakart denir.

Acer anakartlarda radyo kartı,ethernet,işlemci, ram, ses kartı, ekran kartı, modem, tv kartı yuvaları, klavye, sabit disk, disket ve seri – paralel portları barındıran bunların arasında ve bağlantıları ve uyumu  saglayan chipset’ler bulunmaktadır.

Anakartların üzerinde bulunan genişleme kartlarinin takıldığı yuvalara slot adi verilir. VESA, EISA, ISA, PCI ve AGP olmak üzere çesitli slotlar vardır. Bu slotlardan en çok kullanilanlar ISA, PCI ve AGP dir. Artık kullanılmayan VESA slotlar eski 486 islemcili anakartlarda kullanılırdı. Pentium islemcilerin piyasaya çıkmasıyla 32 bit veri yolunu destekleyen PCI slotlar kullanilmaya başlanmıştır. Gelişen teknolojiyle, Pentium II ve Pentium III’lerin piyasaya çıkmasıyla  ISA slotlar kullanımdan kalkarak yerlerini PCI slotlara bırakmıştır.

Anakart da bulunan kartlarla veri iletişimini “bus” adi verilen elektronik yollarla yapılır. Bus adı verilen veri yolları kendi içinde System Bus ve I/O Bus olmak üzere ikiye ayrilir.Ram ve işlemci arasindaki iletişimi System Bus, diğer kartların birbiriyle ve bu kartların işlemci ile arasindaki iletisimi I/O Bus sağlar. Anakart üzerinde bulunan bridgeler ise I/O veri yolunu sistem yoluna baglar.

Acer anakart alırken almanız gereken anakartın boyutunu bilmek gerekir. Öncelik olarak size lazım olan boyutu seçmelisiniz.Daha sonra bilgisayarınızı kullanacağız yere ve işlemlere göre seçim yapmalısınız.

0 0 votes
Article Rating
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşüncelerinizi belirterek, lütfen yorum yapın.x
Acer WhatsApp Online Destek / Tıklayınız..
Hemen Ara..